A tollazat betegségei

Csőrpenész

Tolltépés papagájoknál

A tollazat betegségei

9/3/2017

​A frissen beszerzett madarak tollazata elszomorító állapotban lehet, ez azonban a vedlések során rendbe jön. Ha a madár tollazata annyira rossz állapotban van, hogy repülni sem tud, akkor ne rakjuk a többi közé, mert azok bántalmazhatják a menekülésre képtelen madarat. Később, mikor már szelíd, nagyon fog örülni annak, ha egy kicsit sétálhat a kalitkán kívül.
A madár folyamatosan ápolja tollazatát. Ezt a legtöbb fajnál a fartőmirigy faggyús váladékával teszik, mely részben vízhatlanná teszi a tollazatot, részben pedig a tollazat állagát javítja. Azoknál a fajoknál ahol ez hiányzik, ott jól fejlett púdertollak (pl kakaduk, amazonok, aratinga fajok) veszik át a mirigy szerepét. Hatásfokukról magunk is meggyőződhetünk, ha ilyen madarakat tartunk: a lakásban jóval többet kell törölgetni, mint előtte.​A madarak vedlése normális állapot. A nagy papagájok lényegében állandóan vedlenek, folyamatosan cserélődnek tollaik, míg a kisebbek inkább időszakonként vetik le régi tollruhájukat. A lakásban tartott madaraknál viszont inkább a folyamatos vedlés szokott előfordulni.
A francia vedlés onnan kapta a nevét, hogy először Franciaországban észlelték. Elsősorban hullámos papagájokon szokott előfordulni, de észlelték már más fajokon is. A fiókák a kirepülés előtt kihullajtják a nagy evező és kormánytollaik nagy részét, valamint a néha a kisebb tollaik egy részét is. Az így röpképtelenné vált fiókák a földön rohangálnak. A következő tollváltásnál a tollak többnyire kinőnek és semmi nem mutatja, hogy a madár francia vedlésen esett ált. Úgy tűnik, hogy a hiba a szülőkben keresendő, mégpedig abban, amivel a szülők az első két hétben etetik a fiókákat. Ezt kísérlettel sikerült is igazolni: A francia vedlés a teljes fészekaljon szokott jelentkezni. A fészekaljból kiszedett, más szülők által felnevelt fiókákon nem mutatkozott a vedlés, míg az eredeti szülőknél maradt fiókák mind rendellenes tollazattal hagyták el a fészket.
A tollkihullás kopasz foltokat eredményezhet. Okai lehetnek paraziták, vitaminhiány, vagy hormonbetegség. Kezelése állatorvos által történjen, aki majd megállapítja, hogy mi okozza.
Tolltüsző-ciszta. A szárnyakon, a begy és a has tollazatában jelentkezik. A tollak tövénél daganatszerű puha tapintású kinövések keletkeznek, ha ezeket megnyitjuk, bennük kásás masszában, szabálytalanul kifejlődött tollkezdeményeket találunk. A lényege az, hogy a beteg madár bőre annyira megvastagszik, hogy a tollkezdemény nem tud rajta áttörni. Kezelése állatorvosi feladat.
Tollevés: A madár az elhullajtott tollvégeket rágcsálja. Nem betegség, inkább jelzés, hogy a madár kevés fehérjét kap.
Tolltépdesés: Csak fogságban tartott madaraknál fordul elő. A madár többnyire unalmában kezdi el tépkedni a tollait. Azokon a helyeket jelentkezik, melyekhez csőrével hozzáfér: nyak, begy, has, comb, farcsík, szárny és farktollak. Ha a madár fején a tollak épek, akkor valószínűleg tolltépésről van szó. Kezelése: változtassunk a madár tartási körülményein, próbáljuk kideríteni, hogy mi okozza. Egy kis kényeztetést szívesen vesznek. Használhatunk aloékeserűt is a tollazatra hintve, ez ugyanis annyira keserű, hogy a madárnak valószínűleg elmegy a kedve a tépdeséstől, de lehet, hogy a tollászkodástól is.
Forrás: Dr. Romhányi Attila: A Föld papagájai



Csőrpenész

9/3/2017

​Forrása:
A Candida albicans nevű gomba, okozza, mely a bélflóra lakója lehet, egészséges madarakon általában ez tünetmentes is lehet. Ha azonban a madarat valamilyen gyengítő hatás éri, a gomba elszaporodhat.
Nem kellően tisztán tartott kalitka, fertőzött takarmány útján terjed.
Tünetek:
A madár kedvetlen, étvágytalan. A Csőr üregében és garatban fehéres bevonat keletkezik, mely a gombából, és elhalt szövetekből tevődik össze. Ez továbbterjedhet az emésztőcsatorna más részeire is
.Forrás: Dr. Romhányi Attila: A Föld papagájai


Tolltépés papagájoknál

15/3/2017

A tolltépés egy nagyon gyakori probléma papagájoknál. A probléma során, az állat a mellkas, has tájékáról gyakran teljesen kicsipkedi a bőrt, néha azonban teljesen lecsupaszítja magát. Ennek során gyakran okoz magán bőr érüléseket, amely további nagyon komoly betegségek bemeneti kapuja lehet. Ezen felül, az állat hőháztartása és immunrendszere is sérül, amely nehezíti a gyógyulást. A kiváltó okok nagyon szerteágazóak, egészen a fertőző kórokoktól a tartástechnológiai problémákon keresztül a pszichés gondokig.
Itt röviden felsorolunk párat.
​​​Fertőző betegségek
Circovírus okozta tollfejlődési zavar
Polyoma vírus okozta tollfejlődési zavar
Parazitózisok (külső és belső élősködők egyaránt)
Nem fertőző betegésgek
Tolltüsző gyulladás
Allergia
Pajzsmirigy alulműködés
Nehézfém mérgezés
Májbetegség
Pszichés problémák
szeparációs szindróma
nem megfelelő nevelés és szocializáció
szaporodásbiológiai hiányosságok
zavaró tényezők (vibráló monitor, dohányzás)
Szűk röpde
Sajnos a betegség gyógyítása nem egyszerű feladat, mert legfőképp a kiváltó okot kell megszüntetni, ami a legtöbb esetben egy komplex, több dolgot érintő kérdéskör. Sokkal inkább a megelőzésre kell koncentrálni, amit a fertőző kórokok kivédésével, helyes takarmányozással, megfelelő neveléssel és szocializációval valamint a madár figyelmének lefoglalásával lehet elérni. A probléma megjelenése esetén célszerű felkeresni egy szakembert, aki egy alapos kivizsgálás és kikérdezés mellet, megpróbálja felmérni az állat pszichés helyzetét, egészségi állapotát és megvizsgálja egy átlagos mindennapját. Ezek közül rendkívül fontos elem az orvosi kivizsgálás, hisz az esetleges fertőző, vagy nem fertőző betegségek kizárása nélkül nem lehet biztosítani az állat további hosszú életét.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el