Kéretlen tanácsok leendő papagáj tulajdonosoknak


​Csak kapkodom a fejemet mostanában, s a vége, hogy egyszerűen nem jutok szóhoz!
Belép valaki egy Facebook csoportba ami azzal a papagájfajjal foglalkozik amilyet ő is
szeretne vásárolni. Fel is teszi a kérdéseit. Az esetek 70%-ban ezzel úgy érzi ő mindent megtett, kikupálódott a helyes papagájtartásból. Igaz, a tapasztaltabbak tanácsát nem fogadja meg, mert biztos benne, hogy ő jobban tudja és igenis működni fog nála, az ő papagájánál, amit leírtak neki többen, hogy nem oké, ne tegye.
Azt a részét nem boncolgatnám milyen érzés a sok falrahányt borsó, a sok hiába ráfordított idő, hogy elmagyarázza az ember, mi miért nem jó a papagájnak, mit miért ne tegyen.
Inkább elmondanék pár hasznosabb dolgot s mindenkinek lelke rajta, hogy a fene nagy büszkesége-e a fontosabb vagy egy élő, érző lény jóléte, akit befogadott, megvett, ajándékba kapott (Brrrr szörnyű dolog élőlényt ajándékozni!).
1., Honnan kitől vegyél vagy ne vegyél papagájt?
Mindenképpen nézz szét az illetőnél nézd meg a szülőpárt, a tartási körülményeket! Győződj meg róla hogy szépen, tisztán, kellően nagy röpdékben tartja-e a madarait.
Nézd meg, hogy valamennyire reális-e, a tenyészpárok arányában a fiókák száma, akiket eladásra kínál. Pl. hogy ha van valakinek 1 tenyészpárja, akkor egyszerre - nagypapagájok esetén - ne legyen nála 2-4 egyidős fiókánál több abból a fajból, Egyszerűen kikövetkeztethető, hogy nem az ő tenyészpárjának az utódait látod nála, hanem összevásárolta más tenyészpár tulajdonosoktól.
Ne vegyél meg olyan madarat amelyik még nem képes az önálló életre, nem képes önmagától enni, inni, stb.
Ne hidd el, hogy csak az a fióka lesz kezes, amelyiknek a nevelését te fejezed be! Ha nem elég, hogy jogszabály tiltja, akkor vedd figyelembe, hogy ezeknek a fiókáknak még a testvérei a szülei mellett a helye, ugyanis ott történik meg a szocializációjuk. Magyarul, ott, a szüleikkel, a testvéreikkel tanulnak meg madárnak lenni. Ha túl korán vannak elszakítva szülőktől, testvérektől, sajnos nagy eséllyel sok problémád lesz még a madárral. Pl. nem eszik otthon nálad, nem tudod megfogni, riadtan menekül amerre lát csak hagyd már békén. S ezek csak a szinte azonnali rövid távú gondjaid vele.
Nagy eséllyel ezekből a fiókákból lesznek a tolltépős tollrágcsálós, kiabálós visítozós, csípős, támadó madarak. Akik sajnos mivel szégyelli őket a gazdi, ezért vagy ott szenvednek, sínylődnek míg meg nem halnak, vagy jobb esetben eljutnak olyan magánemberekhez akik befogadják őket, megpróbálják fajtárs mellé szoktatni, jobb esetben fajtársak alkotta csapatba integrálni s igyekeznek helyrehozni, amit az elején a madár eladója, majd te is elrontottál.
2. Oké, minden happy megveszed a nagypapagáj fiókát. Hogyan tedd és hogyan ne tedd! A nagypapagájok legnagyobb részének kereskedelme a Washingtoni egyezmény a CITES hatálya alá tartozik. Kell kapnod a fióka mellé egy ún. CITES-t avagy Tenyésztői bizonylatot, egy adásvételi szerződést. Kereskedések esetén már kötelező de magánszemélytől vásárolva is roppant imponáló egy kis leírás, hogyan tartsd, hogyan etesd stb. a fiókát. Az első napokban nem árt, ha ugyanazzal eteted mint amihez szokva volt a madár az eladónál. Aztán mikor megszokott már nálad, szépen, lassan, fokozatosan átszoktatod az általad preferált eleségre.
Nézd meg a madár fióka élénk, érdeklődő, nyugodt, szép egészséges tollazatú-e élénk csillogó-e a szeme!
Nézd meg hogyan viselkedik a leendő madarad amikor az eladója benyúl hozzá a kalitkába! Kézzel nevelt madár ismeri aki őt felnevelte, etette, tanítgatta, foglalkozott vele. Bizalommal van az illető felé nem ijedezik, nem töri magát a kalitkában. A kézzel etetett madárnál sajnos elmarad a foglalkozás, tanítgatás, csak x óránként megtömi az eladó az aktuális nevelőtáppal s ennyi. Ezek a madarak ijedeznek, nem bizalmasak az illetővel.
3., Hazavitted a madarat. Kíméletesen bánj vele, ne te közeledj, hagyj neki pár hetet, hogy megszokjon nálatok. A gyerekek és ti se nyaggassátok ne piszkáljátok, hagyjátok őt békén. Tedd be a hordozót, annak ajtaját kinyitva a madár helyére csukd be a röpde ajtaját s majd amikor ő jónak látja, magától kijön a hordozóból és felfedezi az új helyét. Ne álljátok körbe hagyjátok békén. Fáradt, stresszes ilyenkor, kiszakították a megszokott helyéről, idő kell neki.
Kiengedni a volieréből akkor érdemes amikor már nem félénk, nem visszahúzódó, látni hogy közeledik felétek.
Ételt, italt a helyén érdemes adni neki, s nyitva tartani a volier ajtaját, hogy szabadon közlekedhessen a madár.
Érdemes olyankor kiengedni a helyéről amikor sok időnk van. Van időnk kivárni, hogy magától visszamenjen a helyére (később lehet tanítani neki, hogy amikor kérjük, akkor is visszamenjen).
Ne fogjuk meg a madarat! Ez óriási bizalomvesztést eredményez, amit sok idő, sok munka helyrehozni. Majd amikor ő úgy gondolja, megtisztel bennünket azzal hogy odarepül hozzánk.
4., Kérlek ne vegyél papagájt (sem és más állatot sem) ajándékba senkinek! Se a gyereknek, se másnak!
5. Kérlek, értsd meg! A papagáj nem kutya, nem macska, nem plüss jajjjdecukijajjdepuhajáték! Nem alkalmas gyerekpótlónak, nem alkalmas símogatnivaló kis kedvencnek. Jelenlegi tudásunk szerint a nevelkedése alatt a szülei, a testvérei, majd később a párja lehet csak adott közelségben vele. Jelenlegi tudásunk szerint csak a fejét érdemes simizni, mert minden más porcikájának simizése " félreértésekhez vezet" a madárnál.
6., Alapvető igényeik a nagypapagájoknak: kellően tágas szobaröpde ha lehetséges udvari röpdébe kijárással, legalább egy fajtárs mellé, hogy ne legyen magányos, amíg ti dolgoztok, iskolában vagytok. Ingerdúsan, természetes, különböző vastagságú háncsos faágakkal, természetes anyagból való játékokkal, ételkereső játékokkal, 3 edénnyel rendezd be a röpdéjüket! Amíg ezeket nem tudod biztosítani, kérlek, ne fogj bele a papagáj vásárlásba!
7., Amikor tanácsot kérsz valamelyik papagájos "fórumon" kérlek, hidd el, nem azért javaslom fentieket, mert: 1., irigy vagyok és nem akarom, hogy neked is legyen ilyen vagy olyan papagájod, amilyen nekem már van! 2.,Nem azért teszek javaslatokat, mert unatkozom! 3.Nem azért próbálok segíteni, mert szeretnék a tévedhetetlen megmondó ember trónján ücsörögni.
4.,Nem is azért, mert egy okostojás vagyok s azt hiszem, csak én csinálom jól.
Megsúgom halkan, csak neked! A papagájok érdekében teszem!


​Vásárlás előtti szűrővizsgálat.

Vásárlás előtti szűrővizsgálat.​
​A papagájok között rengeteg nagy értékű példány is létezik, különleges színváltozatok, nehezen beszerezhető fajták. Természetesen a fertőző betegségek nem válogatnak, így minden kedves papagájtartónak azt javasoljuk, hogy mielőtt madarat vásárol, különös képen ha már meglévő állat mellé, mindenképpen igényeljen az eladótól vásárlás előtti vizsgálatot. Ennek keretei között a szakemberek igyekeznek megállapítani, hogy az eladás pillanatában milyen az állat egészségi állapota és a legjobb tudásunk szerint megjósolni, hogy várható-e megbetegedés a jövőben. Természetesen a biológia nagyon nehezen kiszámítható, de egy alapos vizsgálattal rengeteg betegséget (akár lappangó fertőzést is) ki lehet mutatni.
Egy ideális szűrővizsgálat során szükséges elvégezni:

  • általános klinikai vizsgálatot
  • vérvizsgálatot (biokémia, haematológia, vérparazita szűrés)
  • kloaka kenet vizsgálatot (parazitológia)
  • garatváladék kenet vizsgálatot (bakteriológia)
  • endoszkópos vizsgálatot (ivar meghatározás, máj, vese, légzsák, tüdő megtekintése)
  • röntgen vizsgálat (2 irányú)
  • fertőző betegségek vizsgálata
    • Aspergillózis
    • Clostridiózis
    • Chlamidia
    • PDD
    • Dysbiozis
    • PBFD
    • Bornavírus

Rendkívül fontos kiemelni, hogy a madarak a lehető legtovább igyekeznek elrejteni betegségeiket, így amikor mi észrevesszük rajtuk a problémát általában sokkal nagyobb a baj, mint gondolnánk. Az egészséges állatok rendszeres vizsgálatával kifejezetten jó esélyünk van időben elkapni egy-egy megbetegedést és azt sikerrel kezelni.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el