Óvintézkedések papagájtartóknak .
Hogyan tanítjuk a papagájunkat a csípésre?
14/3/2017
Csilla Iaynarab :
Sok papagájtól azért válnak meg mert az emberek félnek a papagájok csipéseitől. Miért alakulhat ki a papagájokál a csipési hajlam és hogyan tudjuk kontrolálni az agressziojukat?
A kemény igazság az, hogy egy pár jól kimért papagáj csípés valószínüleg megfogja határozni a gazda/papagáj kapcsolatot. Bár ezt az ember nem nagyon szereti
hallani, de a legtöbb esetben a gazda a hibás a papagája csípéséért. Mindig a papagájunkkal való viselkedésünk és a magunk tapasztalatlansága az oka annak ha a papagájunk belénk csip. Miért csípnek és hogyan kerülhetjük el a csípést?
Míg madár csípését több okozok is kiválthatják pld. a túlzott kötődés a kalitkájához, vagy terület hiány, unalom, félelem stb. nézzük meg hogy az emberi viselkedés akár akaratlanul is mennyire alapozza a madár csípési és agressziós viselkedését.
Félre érthető mozzanatok, A csőr egy használati eszköz a papagájoknak. Ezzel esznek, aprítanak, tollászkodnak és a vadonban a csőrrel próbálják ki hogy mennyire stabil egy ág hogy ráléphessenek. Mikor az ember az ujját vagy karját nyújtja hogy lépjen rá, a papagáj először a csőrével akarja kipróbálni hogy ráléphet e a felkívánt karra, ujjra. Az ember ezt félre érti és elrántja a karját amire fel a papagáj megzavarodva vagy félemlítve hogy mégis mit akar a gazda, frusztrált lesz és oda kap a gazda ujjába vagy karjába. Ezert is fontos a gazda részéről a határozottság és nem rögtön azt hinni hogy a madár csípni akar mikor a gazda kéri hogy lépjen fel a karjára.
Ha az ember ezt többször csinálja hogy kéri hogy lépjen fel de fél a papagájától mikor a csőre közeledik a karjához és elrántja, egy idő után nem csak hogy bizonytalanságot és frusztráltságot vált ki a madarából de a madár egyszerűen nem fog bízni a gazdának a kérésében sőt akár agressziót is kiválthatja a madarából.
Egy másik csípési reakció a papagájoknál akkor történik mikor az ember a papagájt oktatja úgy ahogy mi megszoktuk a gyerekeknél. Az ujjunkat fent tartjuk és rázzuk a madarak feje előtt miközben magyarázunk neki, az energiánk mérges vagy izgatott. Van aki rákoppint a madár csőrére büntetésképpen. A papagájokban még megvannak a vad ösztönök, ha nem tud menekülni, támadni fog. Az embert ilyenkor veszélynek érzi és résen lesz hogy mikor tud majd belecsípni.
Ne felejtsük el hogy az papagájokat mi hoztuk ki a vadonból és nincs jogunkba elvárni tőlük hogy rögtön ők alkalmazkodjanak a szokásainkhoz egy természet ellenes környezetben. Egy papagáj tartás alapja a türelem hogy egy békés kapcsolatot tudjunk ki építeni a kedvenceink és magunk között, ezert fontos hogy mi is megértsük miért és hogy reagálnak különbözö helyzetekben.
Jajjjjjjj!!! Ez fájt!..............ordítunk fel. Hogy az ember hogy reagálja le egy csípést, az is megtudja alapozni náluk hogy ez a viselkedési forma általános legyen a papagájoknál. A hangos felkiáltás, ordibálás reakciója igazából egy szórakoztató visszajelzés a papagájunknál. Részben azért mert látja hogy a csípéssel elérte azt amit akart vagyis az ember távol tartja magát a papagájtól vagy ki hoz olyan hangokat belőlük ami a papagájnak akár mulatságos lehet. Tapasztalatból tudom hogy a kakaduknál ez teljesen így van.
Nevetés
Meglepő módon, a nevetés is erősíti a csípési hajlamot. A papagájok élvezik ha az ember nevet és egy játék ahol az ember egyre jobban kacag a madár beizgul, ösztökélni akarja az embert a nevetésre vagy tánccal, fej bólogatással vagy hang utánzással. Ha az ember ezt nem fogja fel hogy nekik ez mennyire tetszik, bumm ott van egy csípés hogy hátha az kiváltja az általuk kedvelt hangnemet az emberből.
Megtorlás
A kezdeti csipes lehet szándékos vagy ösztönös viselkedés a madár részéről. A papagájoknak rendkivül jó a memóriájuk és a bántalmazás vagy az emberek határozatlan viselkedését nem felejtik..egy adott pillanatban akár minden féle látszó ok nélkül is oda vághatnak megtorlás képen.
Ne zavarj!
Ha pihenni akarnál vagy mélyen alszol, hogy éreznéd magad ha kirángatnak az ágyból mert épp játszani akarnak veled. Gondolom nem repdesnél az örömtöl. Ha már elkezdesz játszani azzal aki kirángatott az ágyadból hogy érzed magad mikor belejössz a játékba az illető meg faképnél hagy és átmegy egy másik szobába vagy a mobiljával foglalkozik inkább? Ha akarsz egy nyugodt pillanatot hogy éreznéd magad ha betennének egy szobába ahol üvölt a tv vagy csomó ember van? A papagájoknak is meg van az igényük és rajtunk áll hogy felismerjük a test beszédüket és tiszteljük az ő akaratukat is. Ha az ember önzően azt hiszi hogy azért van a papagáj hogy azt csináljon vele amire éppen kedve van, ne csodálkozzon egy egy jól be időzött csípésre tőlük ..mint köszönet az ember önzőségéért. 😃
A papagáj csípését és annak rászoktatását egész egyszerűen úgy lehet elkerülni hogy tudatában vagyunk annak mit miért csinál egy papagáj. Legtöbbször az ember a hibás hogy csíp egy papagáj. Amíg tisztelettel és türelemmel bánunk velük, figyelemmel tartjuk az ő akaratukat is, megtanuljuk az ő testbeszédüket...sokkal könnyebben elérünk velük egy békés kapcsolatot mint amikor azt gondoljuk hogy mi vagyunk az úr és a mi elveinket, akaratainkat akarjuk rájuk kényszeríteni. Tudjuk hogy a papagájok hihetetlenül intelligens állatok és képesek felfogni, átérezni az emberi érzelmek széles skáláját, a negatív reakciókra az embertől negatív viselkedési formát fognak kapni, míg a pozitiv viselkedési forma a bizalmat és egymás iránti elfogadást, szeretetet fogja kihozni a kapcsolatból.
Madár befogási tippek
Köszönöm szépen Tamás Kelemen -nek : Madárszállítás és Madár befogási tippeket
De a legtöbb szőrös-tollas kis kedvenc mégsem vonul be önként,a hordozóba ezért hacsak nem sikerült megtanítanunk nekik a jutalomfalatért történő hordozóba menetelt,akkor kénytelenek vagyunk őket megfogni. Hogyha mégis sikerült becsalogatnunk őket a hordozójukba,csukjuk rájuk az ajtót,beszéljünk hozzájuk megnyugtató hangon,és már indulhatunk is. De a kedvenceink megfogása egyébként is hasznos,sőt,szükséges dolog minden kisállattartó számára,éppen ezért nézzük is át,hogy hogyan csinálhatjuk ezt meg mindkét fél számára,a legelőnyösebben.
Kisebb madarakat,pinty és kanáriféléket,gerléket és galambokat,könnyű megfogni,mivel nem csípnek,de ha mégis megtennék,alig éreznénk meg. A tenyerünkkel leborítva óvatosan vegyük őket kézbe,tegyük be a hordozóba,majd az ajtó résén keresztül húzzuk ki a kezünket,a szökésre fokozottan ügyelve
A madarak méretétől függően használhatunk különböző méretű hálókat is,arra vigyázva hogy a nyéllel,vagy a kerettel,meg ne sértsük őket.
A papagájok közül már a kisebbek is fájdalmasan megcsíphetnek bennünket,így egy megfelelő vastagságú védőkesztyű használata javasolt,amelyben a kezünk még könnyen mozog,de a csípésektől azért megvéd bennünket.
Itt Dr Pazár Pétertől vesszük át Heni babát itt láttuk először a kisasszonyt.Hogyha a madarunkat kézzel sehogy sem tudjuk megfogni,de éppen hálónk sincsen,leteríthetjük őket egy törülközővel,a kis tollast óvatosan belecsavarva nyugodtan elvihetjük őt,a hordozóig. A kicsomagolásánál pedig mind a kettőnk épségére nagyon vigyázzunk.
Téli szállításnál alkalmazzunk vastagabb dobozt,vagy a szállítóeszközre terített vastagabb szövetet,esetleg az autót is érdemes lehet befűteni,arra azért ügyelve,hogy utána minél kevesebb időt töltsünk,a hidegben,a madarunkkal.
A képen látható hogyan kell fogni a madarat hivatalosan. Hüvelyujjal finoman de biztosan le lehet fogni a lábujjukat, ha el akarnak repülni, minimális nyomást kell csak kifejteni hogy a helyükön maradjanak. Így nem repülnek sehova. A ketrecbe háttal érdemes betenni, máskülönben lehet eltervezi hol csimpaszkodik meg és nem sikerül a behelyezés. Ezt a fajta fogást is érdemes megtanítani nekik, hogy minél jobban tolerálják az ember ujját a lábukon. Nem nehéz, csak jó helyre kell állítani a madarat. Szoktatás nélkül nagyobb eséllyel csípnek, furcsa számukra az ember érintése lábukon. Ahogy megfelelő pozícióban van a madár mellkasunkhoz emelve (de ne annyira hogy az állunkba csimpaszkodjon, csak annyira, hogy blokkoljuk a látóterét, ne keresse a menekülési útvonalat), elvisszük a ketrecig és berakjuk gyorsan a madarat. Ha ez a meglepetés erejével történik mire észbe kapnak már a ketrecben lesznek.
Remélem,hogy a fentebb leírtakban mindenki megtalálja a számára legjobban alkalmazható módszert,ezzel pedig jó utat kívánok,minden madárral,és kisállattal utazónak!!
"Madárlámpa" avagy világítsunk, de mivel?
30/1/2017
A világítás a lakásban tartott madarak számára nagyon fontos. A fényforrás intenzitása (erőssége) és a világítás időtartama befolyásolja a madarak viselkedését, szaporodási és tojásrakási hajlandóságát. Az sem mindegy, hogy mivel világítunk. Az emberi szem a fényt a 400 és 750 nanométer hullámhossz tartományban látja. Ezt nevezzük "látható fénynek". A madarak azonban az alacsonyabb tartomány egy részét is érzékelik, ez az UV (ultraviola vagy más néven ibolyántúli sugárzás. Ez többek között annak is köszönhető, hogy az emberrel ellentétben nem három színt (trikromatikus), hanem négyet különböztetnek meg (tetrakromatikus). Ráadásul a galambok és néhány más madárfaj még ennél is többre képes, ők öt színt különböztetnek meg (ezt hívjuk pentakromatikus látásnak). Tehát a madarak teljesen másképp érzékelik a környező világot mint mi emberek. Érdekes eredményt kapunk, ha a látszólag teljesen egyforma madarakat - amelyeknél nem figyelhető meg az ivari kétlakúság - UV fénytartományra élesített kamerával fényképezzük le, és azt az emberi szem számára láthatóvá tesszük (pl. számítógép vagy színszűrők segítségével). A látszólag egyforma madarakon olyan mintázatok és foltok jelennek meg, ami alapján ők messziről és tökéletes biztonsággal meg tudják határozni a másik madár nemét. Mivel mi nem látjuk ezeket a mintázatokat, ivarvizsgálatot kell végeztessünk. Ha ezeket a madarakat egy a természetes napfénytől védett helyiségbe helyezzük, és csak hagyományos világítótestekkel biztosítjuk a megvilágítást, képtelenek lesznek felismeri a fajtársuk nemét, mivel a természetes megvilágítással ellentétben a mesterséges fény a látható tartománynak általában csak egy szűk részét adja vissza. Ezért érdemes a madárszoba világításához természetes napfényt, vagy ha az nem lehetséges, akkor az ahhoz minél közelebb álló "teljes spektrumú" lámpákkal történő megvilágítást alkalmazni.Olvastam egyszer valahol, hogy a madaraknak teljesen felesleges az UV fény, hiszen a tollazatuk tökéletesen védi őket az UV sugárzástól, így mesterséges körülmények között az UV megvilágítás is teljesen felesleges. A fentiek tükrében ez persze nem igaz. Egyrészt szükséges a megfelelő színlátás miatt, másrészt pedig a madaraknak is hozzá kell jutniuk a D-vitaminhoz, amely előállításához a napfényben található UV-B sugárzásra van szükség. De ha a tollaik valóban olyan tökéletesen védik őket a sugárzástól, akkor hogyan jut D-vitaminhoz a madarak szervezete? A megoldás inkább trükkös, mintsem bonyolult. A madarak a tollazatuk ápolásához egy olajos anyagot választanak ki. A napi tollápolás, tollászkodás során ezt az anyagot a csőrükkel, nyelvükkel szétkenegetik a tollaikon. Ez impregnálja és védi a tollakat, és nem mellékesen a napfény hatására ennek egy része D-vitaminná alakul. Ez aztán a legközelebbi tollászkodás alkalmával a száj nyálkahártyáján keresztül bejut a madár szervezetébe, így máris megoldódott a D-vitamin kérdés.Akkor ezek szerint mégis szükség van az UV sugárzásra vagy napfényre a madarak egészséges fejlődéséhez? Nos, a teljes UV tartomány valójában nem létszükséglet, mivel egy magára valamit is adó madarász időnként bizony vitaminokat is kever a táplálékhoz, a minőségi vitaminkeverékekben pedig mindig található D-vitamin. De a világításhoz a megfelelő színlátás, a jó közérzet biztosítása végett, célszerű minél inkább a természetes fény összetételét megközelítő "full spektrum" fényforrásokat használni (ezek az UV-A tartományt is lefedik).Hogy lehet kiválasztani a megfelelő fényforrást? Sajnos a kereskedők és a gyártók mindig igyekeznek a saját terméküket sokkal jobbnak feltüntetni, így a hivatalos megjelölések és paraméterek mellett időnként a legravaszabb marketing fogásokkal és csúsztatásokkal találkozhatunk. Az egyik kedvencem a "daylight" égő vagy lámpa kifejezés. Ez a hangzatos megnevezés azt sugallja, hogy ez a lámpa közel olyan fényt ad mint a napfény. Nos, nem feltétlen. Ugyanis ha ez alatt a színhőmérsékletet értik, akkor az köszönő viszonyban sincs a teljes spektrumú lámpával, mindössze a fényforrás okozta színérzetre utal. A másik, hogy a termékeknél a gyártók és kereskedők igyekeznek olyan neveket és kifejezéseket használni, hogy a vásárlók azt minél jobban megjegyezzék, könnyen asszociáljanak rá, biztosan megkülönböztessék a konkurencia hasonló termékétől. Gyakorlatilag ugyanazt a fényforrást használhatjuk a terráriumban lévő állatok, a növények, az akvárium és a madarak világítására, de marketinges okokból inkább különböző célcsoportok megnevezéseit keverik bele. Így van madárlámpa, hüllőlámpa, akváriumlámpa, stb. Persze ezek más és más összegbe kerülnek, miközben gyakran csak a csomagolás változik.Ebben a kavalkádban nehéz lenne csupán a dobozon található leírás vagy a reklámszöveg alapján dönteni, de szerencsére vannak a választást valóban segítő jelzések is. Számunkra a legfontosabb az úgynevezett CRI érték, azaz a Color Rendering Index. Lehetőleg olyan fényforrást használjunk, amelynek a CRI száma minél jobban megközelíti a 100-as értéket (a 100 lenne az ideális fényforrás). Egy 98-as lámpa már nagyon jónak mondható, egy 93-as azonban inkább csak jó, mivel pont az UV-A tartományban lesz hiányos a színképe. Ezek a lámpák soha nem fogják a teljes UV tartományt lefedni (ez nem is feladatuk). Sajnos a CRI érték sem mindenható, de jelenleg ez a legjobb módja annak, hogy kiszűrjük a bóvlit.UV lámpaEz lehet UV-A (315 - 400 nm) vagy UV-B (280 - 315 nm), esetleg mindkettő. Hasznosságát a D-vitaminnal hozzák összefüggésbe, ami valóban igaz, hiszen a D3-vitamint a szervezet csak az UV sugárzás segítségével tudja előállítani. Pontosabban UV-B sugárzás segítségével, tehát az UV-A ebből a szempontból lényegtelen. Viszont a teljes spektrumú lámpák pont az UV-A tartományt képesek lefedni, ami a madarak színlátása szempontjából lényeges.SzínhőmérsékletA fényforrás által okozott színérzet, azaz a látható tartományban kisugárzott energia hullámhossz szerinti eloszlására jellemző szám. A színhőmérsékletnek nincs köze a fény intenzitásához (mennyiségéhez), azt lumen-ben fejezik ki. Egyébiránt a napfény színhőmérséklete is folyamatosan változik, függ az évszaktól és a napszaktól is. Hajnalban 2500K (vörös), délben a tengeren, derült időben viszont akár a 20000K értéket is elérheti. Éppen ezért pusztán a lámpák színhőmérsékleti értékét figyelembe véve nem lehet a természetben uralkodó napsütést utánozni. Ráadásul a gyártók egy hipotetikus feketetest-sugárzó által keletkező színérzet alapján határozzák meg a színhőmérsékletet. Mivel a mai lámpák nem izzószál segítségével hozzák létre a fényt, így ez egy korrelált színhőmérsékleti érték lesz. Sajnos emiatt gyártónként, de még akár termékenként is előfordulhat, hogy ugyanolyan színhőmérsékletű lámpát a szemünk más színűnek lát. Ebben közrejátszik az is, hogy az agyunk igyekszik beállítani a fehéregyensúlyt és kis mértékben korrigálja a tényleges színérzetet. Magyarán szólva pusztán a színhőmérséklet alapján képtelenség a madarak számára a leginkább megfelelő lámpát kiválasztani.Színvisszaadási indexCRI = Color Rendering Index. Ez azt mutatja, hogy különféle tárgyakat megvilágítva, a fényforrás mennyire képes azoknak az eredeti színét visszaadni. Minél magasabb a CRI érték, annál közelebb lesz a fényforrás a természetes napfény szín összetételéhez, annál élethűbbek lesznek a színek. Az elérhető maximális CRI érték 100. Mivel a magas CRI érték eléréséhez szükség van egy kevés UV sugárzásra is, így a 98-100 érték környékén a lámpák már nagy valószínűséggel az UV-A tartományban is sugároznak. Napfény lámpa Ez a kifejezés sajnos nem jelent igazából semmit. Legalábbis semmi biztosat. A kereskedők kitalálták ezt a megjelölést, és azt értenek alatta, amit akarnak. Lehet úgy érteni, hogy "teljes spektrumú" azaz a napfény szín összetételéhez a legközelebb álló fényforrás, de akár a színhőmérséklet alatt is érthetik a "napfénylámpa" kifejezést. Ne ennek az elnevezésnek az alapján akarjuk eldönteni egy fényforrásról, hogy az megfelelő-e.Fénycső, kompakt fénycső, led?Fénycsövekben (ismertebb nevén "neon") ma már nemigen érdemes gondolkodni és tervezni, mivel a kompakt fénycsöveké (energiatakarékos fénycsöveké) és a LED égőké a jövő. Számunkra a legjobb, legideálisabb világítótestek a magas CRI értékű LED égők lennének, de ezek egyrészt még csak igen nehezen szerezhetők be, másrészt kemény felárat kell fizetni a kiemelkedő CRI értékért cserébe. Maradnak tehát a kompakt fénycsövek. Az ár/érték arányt figyelembe véve a hüllőknek való vagy akvárium világítására szánt égőket érdemes keresni, mivel tökéletesen azonosak lesznek a madarak számára gyártott termékekkel (néhol még a gyári termék azonosító szám is ugyanaz rajtuk). A "madarak részére" készült lámpák jóval drágábbak, akár a duplájába is kerülhetnek. Ez elsősorban annak tudható be, hogy az árakat a reménybeli célközönséghez igazítják, és ritkán van tényleges köze a termék valós paramétereihez.FluoreszkálásBár ennek az égadta világon semmi köze a madarak színlátásához, de mivel ezzel kapcsolatban elég sok félreértésről hallottam, így gondoltam mindenképp érdemes egy kicsit beszélni róla. A fluoreszkálás egy fizikai jelenség, amikor egy anyag elnyel egy sugárzást, minek hatására egy másik hullámhosszon fényt bocsát ki. Ezt a jelenséget jól meg lehet figyelni, amikor sötétben bizonyos anyagok UV fénnyel megvilágítva fényleni kezdenek. De ez nem a visszavert UV fény, ez önálló fénykibocsátás, amit mi is jól látunk, de nem azért mert hirtelen a szemünk képessé vált volna az UV fény érzékelésére. Tehát ha erős UV lámpával megvilágítunk egy madarat és azon fénylő foltokat látunk, akkor az egyáltalán nem ugyanaz lesz, mint amit a madarak érzékelnek. Szóval ezzel a módszerrel nem lehet látni a számunkra láthatatlant, ahhoz optikai szűrőkre vagy számítógépes képalkotásra lenne szükségünk.
A cikket a https://egzotikusmadarak.hu/madarlampa/ oldalról vettük át, az oldal tulajdonosának engedélyével. Fotó: Naimi Grondin0 Comments
Madár tartok tüdeje...
19/2/2017
Mi történik akkor, amikor valaki folyamatosan belélegzi az egy légtérben tartott madarak levegőjét? Egy kis százaléka az embereknek, valószínűleg kevesebb mint fél százaléka az összes madár tulajdonosoknál van egy légúti túlérzékenységi reakció (allergiás reakció), amikor belélegzik a port ami a madarak tolláról jön le vagy a szárított ürüléknek a porait. Az egészségügyi területen, ezt nevezik exogen allergiás alveolitis (EAA) vagy túlérzékenységi pneumonitis (LE). Ez közismertebb nevén: madár tartok tüdeje.
Pontosabban, EAA egy allergiás reakció a szerves anyagban található fehérjékre. Amikor a madarak csapkodnak a szárnyaikkal, ezek a fehérjék a levegőben keringenek, és amikor az emberek belélegzik őket, egy allergia alakulhat ki.
Ez az állapot általában a benti madarak tartása, főleg a porosabb papagájok: nimfák, kakaduk és jákók miatt történik. Még nagyobb az esély ha sok madarat tartunk kis helyen, és ha nincsenek tisztán tartva. Főleg azok az emberek fogékonyak erre akik asztmásak vagy allergiákkal küszködnek.
Van akut és krónikus formája az EAA-nek. "A heveny forma súlyos légúti rohamot okozhat, hasonlít egy asztmás rohamhoz, ahol a légutak összerándulnak és az ember hirtelen nem tud lélegezni.
A heveny forma többnyire akkor alakul ki, amikor az ember hirtelen van kitéve nagy mennyiségű madár pornak. Pld. ha egy zárt helyen egy csomó nimfát tartanak ami régóta nem volt takarítva. Az ilyen takarítás után pár órával az egyén elkezd köhögni, nehezen veszi a levegőt, láza lesz vagy a hideg rázza. Normális esetben ez csak egy átmeneti állapot. Ha ez a tünet nem fokozódik akkor kezelésre sincs szükség és a tüdő normális állapota is visszatér.
Krónikus "madár tartok tüdeje" sokkal súlyosabb. Krónikus EAA gyakran alakul ki, ha az illető rendszeresen szívja be a madárral egy szobában való levegőt. Ilyenkor egy hörgő roham kaphatja el az embert ami idővel fokozódik és egyre nehezebben veszi majd a levegőt.
Miután a krónikus EAA elkezdődött ez a tartós állapot a tüdőben visszafordíthatatlan elváltozásokat alakítanak és a tüdőn "sebhelyek" formálódnak. Az első tünetek majdnem hogy jelentéktelenek, tüsszentés, köhögés ami fokozódik majd az erőtlenség érzet és a súly csökkenés tünetei jelentkeznek. Ahogy a betegség fokozódik úgy veszti el a tüdő a légtartalom képességet és a levegő vétel egyre nehezebb erőfeszítésbe kerül. Általában lassan képződő betegség ez..akar 10-20 év is mire súlyossá válik a tünet. De vannak esetek ahol a bent tartott madarak száma miatt két év alatt is kialakult ez a súlyos egészségi ügy. Ne hagyják figyelmen kívül a korai tüneteket, mert mire fejlett tünetek alakulnak ki, lehet, hogy az mar túl késő.
A legtöbb esetben ezek a diagnosztizált súlyos eseteknél nincs más választás mint feladni a madarakat és kerülni minden féle madár közelbeli tartózkodást mert ettől már megjöhet egy allergiás roham. Az enyhébb esetekben elég ha a madarak csak ideiglenesen vannak eltávolitva a háztól és sztereoidot szedni amíg a szimptomák meg nem szűnnek. De még ilyen esetben is az orvosok véleménye az hogy a porosabb papagáj fajtákat már ne hozzuk vissza a házhoz vagy legyen valaki aki joö és rendszeresen takaritja a kalitkákat. Jó ötlet ha egy profi légszűröt veszünk a házba ami kiszűri az allergénos porokat a szobából. Megjegyezendő hogy sárga kék arák is különösen érzékenyek tudnak lenni a madarak porára.
Minden madár tartónak tudnia kell mennyire fontos hogy a madarak tisztán legyenek tartva házon belül, gyakran tudjanak fürödni, az ember, állat egészségének megőrzése által.
Madárvásárlás előtt
22/2/2017
Ez a poszt most azoknak szól, akik madárvásárlás előtt állnak. Három nagysándorral élek együtt, átlagéletkoruk 30 év. Remélem, tudjátok mi az, felelősséget vállalni minimum KÉT madárért, két életért. Ha beteg, pénzt, időt, energiát nem sajnálva, orvoshoz rohanni vele, minden reggel rohadt korán felkelni (madárvijjogásra), naponta több órát foglalkozni velük, nem elhanyagolni, kiállni értük a család többi tagjával szemben. Vállalni a veszekedéseket, feladni a hobbikat. Innentől kezdve a madarad tölti majd ki a szabadidőd nagy részét, és neked ezt élvezned KELL. Nincs olyan, hogy hosszú volt a nap, most inkább nem érdekel, nincs olyan, hogy új pasi/csaj jött az életedbe és róla szól minden, nincs migrén, nincs kifogás. Nincs olyan, hogy gyereket akarsz, és most csak az a fontos... NEM. Nem fog elhallgatni a madár azért mert te, a párod vagy a te gyereked alszik vagy aludni, pihenni akar. Nem ez a dolga. Gondolj csak bele... 30 ÉV... Ennyire kell tervezned, ennyire berendezkedned, megadnod nekik MINDENT! Nagy röpde, fajtárs, változatos étrend, megfelelő klíma, párásítás, vitaminok, éves orvosi vizsgálatok, idő és energia a velük való foglalkozásra. ÉS most gondold át újra, aztán még ötvenezerszer! Mert tudod, minden kismadár, sőt minden élőlény lelke megtörik, akárhányszor új gazdát keresnek neki. Veszít fényéből, kopik... És a szívem szakad meg ezekért a madarakért. A gazdi, akihez ragaszkodnak, akinek örülnek, ha mellettük van egyszer csak hátat fordít és ELADJA a társait?! Vagy még rosszabb, bezárja egy PINCÉBE és néha kaját lök nekik? Neeem, ez túl kegyetlen! Csak kérlek, hozz megfelelő döntést! Tudod, nagyon cuki, amikor pózol rajtad, beszél, puszit ad, vagy integet. Amikor megtanul egy új trükköt, vagy hagyja magát megsimogatni. Igen, ezek sikerélmények. De azt is tudd, hogy eszméletlen sok energia van emögött. Nem napok, hónapok! ÉVEK munkája! Amikor már azt hiszed, hogy tök szelíd, de valamiért odakap! Vagy amikor ötezredjére sem enged benyúlni a röpdéjébe, mert védi a területét! Vagy mikor az istennek nem akar a helyére menni, pedig te már mennél, mert elég volt. Amikor szétszedi a vadcsi új laptopod, vagy szétkarmolja a karod, mert kapaszkodik! Csak gondolkodj! KÉRLEK! (Köszi, hogy végigolvastad...) Beatrix Ruskó
Mire használják az UV fényt a madarak?
30/1/2017
Az emberek számára különféle technikai eszközök kellenek, hogy az UV fény valamennyire láthatóvá váljon számukra (pl. bankjegyek biztonsági vizsgálata), viszont a madarak (és még néhány hüllő és halfaj, továbbá számos rovar) számára ez a mindennapi gyakorlat, csupán szükségük van hozzá a természetes fény UV-A tartományára. Számos madárfaj tollazata fluoreszcens színanyagokat is tartalmaz.Ez (számunkra) meglehetősen szokatlan színmintázatot eredményez, ami fontos szerepet játszik az életük számos területén. Párválasztás Az első néhány madarakat UV fényben megvizsgáló kutatások után a kutatók elgondolkodtak: "Talán a korábbi eredményeik nem is jók? Hiszen a madarak párválasztásánál fontos szerepet játszó tollazat színét csak a saját (emberi) szemünk szerint értékeltük." A kutatás fellendülését nagyon prózai okok lendítették fel: a technológia rengeteget fejlődött ezen a téren, így sokkal olcsóbb is lett a mérőeszköz, vagyis a spektrofotométer. Ezzel, ha nem is látnak úgy a kutatók, mint a madarak, de legalább pontosan meg tudják mérni, hogy mit látnak a madarak. Az elmúlt három évtized intenzív kutatásai alapján kimondható, hogy a madarak párválasztását és egyéb más viselkedését is olyan vizuális jelek határozzák meg, amit az emberek nem látnak. Sok fajnál ivari dimorfizmus figyelhető meg, vagyis a hímek és nőstények megkülönböztetése nem okoz gondot. Különböző a testméret, a tollazat színe, alakja stb. Pl. páva, fácán, vadkacsa, stb. Vannak azonban olyan madárfajok is, köztük sok énekesmadár, ahol az emberi szem számára a hímek és a nőstények egyforma színűek (monokromatikusak), a két ivart nem tudjuk vizuálisan megkülönböztetni egymástól. Csak hogy európai példánál maradjunk, a kék cinege is ilyen. Időközben kiderült, hogy kék cinegék számára azonban egyáltalán nem okoz gondot eldönteni, hogy melyikük a hím és melyikük a tojó. Spektrofotométert használva svéd kutatók kiderítették, hogy a hímek fején a koronaszerű tollmintázat erősen visszaveri az UV fényt, míg a tojóknál ilyen nincsen.A kék cinegék ráadásul nincsenek egyedül ezzel. Több száz énekesmadár faj múzeumi példányait vizsgálták meg UV fény alatt, a csonttollútól kezdve - a fecskéken át - a papagájokig. A vizsgált madár fajok kb. 70%-áról ezidáig úgy tudtuk, hogy szexuálisan monokromatikusak, vagyis ahol a hím és nőstény egyforma színű. UV-fényt használva kiderült azonban, hogy a vizsgált madarak 90 %-ánál erős ivari dimorfizmus figyelhető meg. Vagyis a madarak, mivel látják az UV fényt is, igen könnyen meg tudják különböztetni, hogy melyikük a hím és melyikük a tojó.Azon túl, hogy az ivarokat meg tudják különböztetni a madarak, az UV fényben megjelenő színmintázat sok egyéb információt is hordoz a madarak számára, vagyis a mintázat és színezet nemcsak egy kémiai melléktermék, hanem fontos biológiai és ökológiai jelzőszerepe is van. A korábban említett kék cinegés kísérletben kimutatták, hogy a tojók azokat a hímeket részesítik előnyben, amelyek UV-ban fluoreszkáló tollkoronája fényesebb, ami viszont összefügg azzal, hogy milyen jó kondiban van az adott hím egyed. Hullámos papagájoknál a tojók párválasztásnál előnyben részesítik az UV-fényben erősen fluoreszkáló tollazatú hímeket. E faj torkán és fejtetőjén olyan tollakat találunk, amelyek visszaverik az UV fényt, és ezeknek fontos szerepe van az udvarlásban. Különböző szűrőket használva egyértelművé vált, hogy az UV tartomány kizárásával a toll színárnyalata változik meg leginkább, és nem elsősorban a fényessége. A hímek számára a fény hullámhossztartományának változtatásával nem sikerült preferenciát kimutatni, ahogy azonos-nemű papagájpárok esetén sem. Vagyis elsősorban a heteroszexuális tojók párválasztásában van fontos szerepe a tollazat színezetének és elsősorban a színárnyalat alapján választanak.Hullámos papagájoknál többféle színváltozat fordul elő. A világoszöld, vagyis vad színű egyedek tollazata UV-ben fluoreszkáló színanyagot tartalmaz, ahogy a lutino és az egyszínű sárga egyedek tollai is fluoreszkálnak. Viszont a kék és az albínó színű papagájok tollai (amelyeknél a sárga pigment teljesen hiányzik) egyáltalán nem fluoreszkálnak UV fényben. A fekete szemű sárga színű fiókák tollai is valamelyest fluoreszkálnak, de ez messze elmarad a kifejlett madarak tollazatának ragyogásától.Ezeket a tényeket a hullámos papagáj tenyésztőknek érdemes figyelembe venni, főleg ha együtt tartják a hullámos papagájokat. Ugyanis az UV fluoreszcencia hiánya miatt a kék és a fehér papagájok sokkal nehezebben találnak párt maguknak, mint a zöld és sárga társaik. A legtöbb tenyésztő ezt úgy oldja meg, hogy fogja és egy ketrecben párba rakja a madarait, ahelyett, hogy kivárná, amíg a madarak párt választanak maguknak. Egyes vizsgálatok szerint a kék papagáj pár is igen jól költ, de ha választhatnak, akkor jó eséllyel sárga vagy zöld párt választanak maguknak. Mások (pl. az agapornis tenyésztők) állítása szerint pedig a törepék legtöbbször olyan párt választanak maguknak a klóniából, amelyeknek a színe a saját színükhöz hasonló. Ennek azonban az lehet az oka, hogy a zöld-sárga (fluorszkáló) "sexy" papagájok hamar megtalálják a párjukat, és a "szingli" kékek - jobb híjjan - kénytelenk beérni egymással. Fészekparaziták A fészekparazita madarak, mint pl. a kakukk, számos énekesmadár faj fészkébe tojják tojásaikat és az utódgondozás nehéz feladatát kéretlenül más madarakkal végeztetik el. A potenciális gazda-fajok közül néhány madárfaj képes a fészekparazita madár "kakukktojását" felismerni és eltávolítani a fészkéből, mégha az emberi szem számára egyformának is tűnnek a tojások. Ez a tojáshéj UV mintázata miatt van, ami számunkra láthatatlan. Cseh kutatók énekes rigóknak készítettek műtojásokat, amelyek tökéletesen mintázták a rigó saját tojásait. De ez a tökéletesség csak az emberi szem számára volt az, a madarak ezeket a műtojásokat egytől egyig elutasították, mivel az UV mintázatuk teljesen más volt, mint a valódi madártojásoké. Éhes fiókák Sokan vizsgálták azt is, hogy vajon az UV jeleknek van-e jelentősége a fiókák kikelése után. Gondoljunk egy gondos madár szülőpárra, akik fáradhatatlanul hordják a hernyókat az éhes fiókáiknak. Melyik fiókát etetik meg először? Néhány fajnál a szülők számára a kulcsinger a fióka méretet vagy az, hogy mennyire hangosan és energikusan kéri a fióka az ételt. De a fiókák színe is fontos tényező! A fióka csőre szélének vagy a fejének fényessége is jelzés értékű a szülőmadarak számára. Néhány kutató szerint az UV szín erősítheti ezt a hatást. Számos madárfaj frissen kikelt fiókáinál például van egy csupasz bőrfelület a homlokon, ami visszaveri az UV fényt. A szüleiknek nem kis kihívás szétosztani az eleséget a fiókák között, mivel a fiókák több napon keresztül kelnek, a legkorábban kelt fiókák nagyobbak és ezért több táplálékra van szükségük, mint a később kikelt testvéreiknek. Spanyol kutatók megfigyelték, hogy a nagyobb súlyú fiókák homlokán lévő folt kevésbé veri vissza az UV fényt, mint a kisebb súlyú fiókáké. Ezt a foltot kenték be a fiókák fején UV-blokkoló anyaggal (naptejjel), míg a kontrolcsoport fejét UV-t nem blokkoló krémmel. A kutatók, és azt tapasztalták, hogy az UV fényt blokkoló krémmel kezelt fiókák, testtömegüktől és méretüktől függetlenül kevesebb táplálékot kaptak a szüleiktől, mivel így nem voltak képesek a szüleik felé UV jelekkel kommunikálni azt, hogy mennyire éhesek.Vagyis a kutatások alapján egyértelmű, hogy a madárfiókák képesek az éhségüket jelezni a szüleik felé szín-jelekkel is. Táplálék keresés Mostanában az is egyre nyilvánvalóbb, hogy az UV-A fény arra is hatással van, ahogy a madarak a potenciális táplálékaikat látják. A tetrakromácia (4 féle fényérzékelő sejt a szemben, az egyik fajta au UV-A fényt érzékeli) segítségére van a madaraknak a természetben is.Azon túl a természet csodálatosabb lehet egy plusz színnel, úgy tűnik, hogy az érett gyümölcsöket is könnyebb megtalálni az UV-fény érzékelésének birtokában. Az érő magvak, bogyók és gyümölcsök viaszos felszíne erősen UV-visszaverő, így neonfényszerűen világít a madarak számára, hiszen a zöld levelek nem verik vissza az UV fényt.A fiókáikat nevelő rovarevő madarakat is segítik az UV jelek. Számos rovar, köztük a molyok és a pillangók testfelszíne is erősen visszaveri az UV fényt, vagyis egy gyorsan mozgó vagy éppen rejtőzködő rovar a madár számára jelzőtűzként ragyoghat, jelezve, hogy "itt a vacsi!".A mérgező állatok és növények szintén fluoreszcens jelzésekkel figyelmeztetnek, hogy nem jó ötlet őket megenni. A sárga színű virágok UV-ban gyakran élénk piros színűek, a kolibrik így könnyen megtalálják a nektárral teli virágokat. A ragadozó madarak látják a rágcsálók vizeletnyomait, amellyel a területüket jelzik, így könnyen nyomukra bukkannak még dús növényzetben is.
Mit tanultunk el a madaraktól ez idáig? A madarak látásával kapcsolatos kutatások számos hasznos termék létrehozását inspirálták. Ezek közül néhány példa:
Álcázás madarászoknak: Számos madarász újragondolta a ruházat választási szokásait, miután kiderült, hogy a madarak látnak UV-ban. Sok divatos ruhafesték visszaveri az UV fényt, továbbá egyes mosószerek fehérítő képessége is azon alapul, hogy visszaverik az UV fényt. Manapság a madarászok többféle spré közül választhatnak, amelyekkel a kedvenc ruháikat befújva azok inkább UV elnyelővé válnak (UV-visszaverők helyett). Ütközések (...és macskák) elkerülése: Évente többmilliárd madár pusztul el amiatt, hogy ablaknak ütközik. A madarak figyelmeztetésének egyik módja, hogy a láthatatlan, de szilárd felületre valamilyen matricát ragasztunk. De sajnos ez sokszor alig látszik.Egy sokkal hatékonyabb megoldás, ami egyszerű is, hogy az ablakokat UV-visszaverő réteggel vonják be, ami látható a madaraknak, viszont az embereket nem zavarja, hiszen nem látják.Szintén komolyan megtizedelik a madarakat a kint kószáló házimacskák is. Ezt a veszélyforrást is a madarak UV-fény-érzékelő képessége segítségével lehetne csökkenteni, ha a macskák nyakörveit/bolhanyakörvei visszavernék az UV fényt, így a macskák könnyebben észrevehetővé válnának a madarak számára. Hatékonyabb vadkacsa csali a vadászoknak: A kacsavadászok tudják, hogy minél élethűbb egy csali, annál hatékonyabban működik. Egy megszállott kacsavadász madarásznak jutott eszébe, hogy a műkacsákat UV-fluoreszcens festékkel festve, sokkal jobbak lesznek. Azóta a legtöbb gyártó is kínál ilyen kacsa-csalikat.
Madár riasztók: Egy csapat leszálló seregély igen nagy pusztítást tud csinálni a gyümölcsösökben. Az ilyen "nemkívánatos" vendégek ellen rossz ízű, de az egészségre ártalmatlan vegyszereket szoktak bevetni. A módszer még hatékonyabb, ha ezt a kezelést kombinálják egy második, UV-visszaverő permetezéssel. Ez láthatatlan az emberek számára, de a rossz ízű növényrészt még vonzóbbá teszik a madarak számára, így a vizuális jelzés alapján hamar megtanulják, hogy "ez a kaja rossz, jobb távol maradni tőle". Forrás : papagájmagazin https://www.papagajmagazin.hu/index.... A jegyzet képének forrása: https://imgur.com/FBwhvFd