Jótanácsok papagájtartóknak I.

Figyeljünk a táp hőmérsékletére
Párzó párok közti agresszió
Papagáj szeretet
Tolltépős papagájoknak tea keverék
Miért nem simogatjuk a madár hátát
Miért törlik le a papagájok a csőrüket


Figyeljünk a táp hőmérsékletére

28/6/2017

​Égett begy gyakori a meleg táppal etetett fiókáknál A tápnak a hőmérsékletet a csuklon érzékelhetjük, ha kellemes meleg az a jó hőmérséklet (akik nem szeretnek hőmérsékletet mérni). Arra is ügyeljünk hogy a táp jól fel legyen keverve hogy ne legyen bennük forró pontok (főleg a mikró hullámos melegítésnél fordul ez elő). Ennél a kakadunál pont ez történt, egy forró része került a begybe ami ki égette a begyet. Ebben az esetben a táp kifolyik az égett résznél, úgy vettek észre. Sokszor a madár magán rág lukat a fájdalom miatt. Ha időben kerül orvoshoz, ezek a balesetek sikeresen kezelhetők vagy gyógyszerezéssel vagy végső esetben operálással. Ha nem kezelik időbe a gyulladás tovább terjed a bélrendszer felé és ez már halálos kimenetelű a számukra. Ez a kakadu szépen meg gyógyult.

e írhatsz...

Párzó párok közötti agresszió:

18/4/2017

Kakaduk

Nagyon fontos hogy a párzó papagájokat szemmel tudjuk tartani azért hogy lehetőleg közbe tudjunk lépni ha látjuk hogy a hím bántani akarja a tojót. Ez főleg kakadu párokra jellemző. Náluk többször előfordul hogy a hím megöli a tojót. Ezért is a tenyésztők az odúnak két járatot csinálnak hogy a tojó menekülni tudjon és a hímnek ilyenkor vissza vágják a szárny tollakat hogy ne tudja utolérni a tojót. Ez a módszer nem annyira alkalmazott mert a sikeres párzás esélyét csökkentik. Ha a tojó már letojt, általában a hím megnyugszik. A fiókákat viszont azonnal tanácsos elkülöniteni ha a hím megint agresszivitást mutat. Ilyenkor a hím megint akar párzani.
Általában ez az agresszió a fogságban levő kakaduknál van de a vadon élők között is előfordul. De ilyenkor a tojó messze el tud repülni a hímtől és biztonságban van. A fogságban lévő tojónak viszont nincs erre lehetősége.
Hímek agressziója majdnem minden papagáj fajtánál található de nem olyan brutálisan mint a kakaduknál. Azt is észre vették a papagáj pároknál hogy egy egészséges tojó hirtelen meghal és csak boncolásnál látják hogy a tojó éheztetve volt.Ezt annak tulajdonítják hogy a tojó nem volt hajlandó pározni a hímmel és a hím ilyenkor nem engedte enni a tojót. Talán ez a taktika azért is volt hogy a tojó annyira legyengüljön hogy ne tudjon ellen állni a hím párzási vágyának. Épp ezért, ahogy már írtam, nagyon fontos hogy a párzó párokat szemmel tartsuk.

Poszt alá írt :
Kriszta Bordás És még költési időszakon kívül sem egyszerű számukra megfelelő, folyamatosan elfoglaltságot jelentő, megújuló és tágas életkörülményeket kialakítani, fenntartani (pláne költési időszakban). Sokszor látni, hogy a szaporítók/tenyésztők röpdéiben csupán ülőrudak, etetőtálak láthatók, és ott feszítenek a fotókon a madarak, ráadásul fémbetétekkel megerősített odúkkal, (hogy praktikusan a madár azt ne szedhesse szét, némelyik még ajánlgatja is, hogy az mennyire tuti :( ) Márpedig a költőudú kifaragása, számukra alkalmas fészekké alakítása szintén szerves részét képezi annak ami e madarak természetes viselkedéséhez hozzátartozik, pláne a költési időszakban, ezek az álltok ezt igénylik is, ehelyett "steril" az ember számára praktikus módon tartják Őket a a legtöbb helyen. A rágási lehetőség, a táplálékkereső játékok elhelyezése, feltöltése a természetes viselkedést modellezi le, azt hivatott elősegíteni a környezetgazdagítással együtt, ami szintén ezt a célt szolgálja. (A közelmúltban hallhattam egy "nagy tudású" tenyésztőtől, miszerint a rágnivalók, meg a játékok biztosítása csupán úri passzió, női szeszély.......sajnos ezúttal nem álltam meg és közöltem vele, hogy a sötétség és a tudatlanság viszont halálos kombó e madarakra nézvést......mert én is csak emberből vagyok és már nem bírom cérnával ezeket a setét kinyilatkoztatásokat, ami csak alátámasztja mekkora szükség lenne e madarak tartásának szabályozására!!!!)
A korábban fent leírtak összességében elmondható más /agresszív és nem agresszív/ papagájfajokra is, amazonok, arák...... sőt a nemes pl. nem sok esetben nem bírja az állandó összezártságot a párjával, ami természetellenes is, hiszen Ők nem tartanak együtt egész évben, így ha nem is partneragresszió, de a tolltépés és öncsonkítás gyakori náluk a stresszt okozó tartási körülmények miatt és ha a tartási körülményeik ilyen esetben nem változnak, akkor a viselkedésprobléma sem fog, vagy még inkább elmélyül. Nálam pl. ügyelni kell, a hím amazonom gyakran hajtja el a tojót az etetőről reggel, mikor beadom nekik a kaját (már ha egyáltalán be tudok menni, mert a tojó úgy támad sokszor, hogy a bejutás nem kis kihívást jelent adott napokon). A kakaduk agresszív magatartását fokozhatja még a szomszédos röpdékben élő más papagájok látványa, az egymással nem harmonizáló pár,(ilyen az is, ha a hím már párzana, de mondjuk a tojó még erre nem áll készen! Ez esetben is nagy veszélyben van a tojó! Továbbá fokozhatja az agresszív magatartást az odafigyelést nélkülöző táplálás, táplálék is. Ahogy Csilla írja, nem ajánlja senkinek a tartásukat - és igaza van. Jó lenne, ha végre az emberek megértenék, meglátnák a cuki videók mögött meghúzódó valóságot is. Ezek a madarak vadállatok, méghozzá egyedi igényekkel és rendkívül nagy kihívást jelent számukra megfelelő életteret/életet biztosítani.......szerencsére erről egyre inkább beszélnek már a papagájokat, vagy a papagájok viselkedését kutatók, vagy az Őket szerető, tisztelő és ezért Róluk folyamatosan tanuló emberek! (Csilla e posztja apropóján összeszedek és megosztok pár fotót egy önálló posztban e papagájok környezetgazdagabb elhelyezését, tartását illetően.)

Kriszta Bordás‎
Láthattam amint a gondozók folyamatosan pótolták a faágakat, tették be nekik a pálmaterméseket, igyekeztek folyamatos elfoglaltságot biztosítani a madaraknak a kisebb röpdékben. (De mondjuk a tenyésztelepen ez egy kisebbnek minősülőnek a fele, ami a fotón látható!)
Fotó: Bordás Kriszta (La Vera)Kriszta Bordás
Csilla "Párzó párok közötti agresszió" című posztjának kapcsán jutott eszembe, hogy feltöltök pár fotót, amit még 2010-ben fotóztam a Loro Park tenyésztelepén (La Vera). Noha magában a Parkban láttam olyan röpdéket, amelyek nem voltak gazdagon berendezettek, azonban a tenyésztelepen a kakaduk (különös tekintettel a csapatban tartott kakadukra) növényzetben, elfoglaltságban gazdag élettérben, kisebb erdőben élhettek, repülést, mozgást, visszavonulást biztosító körülmények között. Lehetőséget kaptak rá, hogy maguk munkálják meg a fészkeiket, és nem is történt agresszió a párok között, akik költöttek, fiókákat neveltek csapatban tartva. Tolltépett egyedeket sem láttam a közös és gazdagon berendezett, mozgásteret biztosító röpdékben!!!
Általában milyen életkörülmények között láthatjuk itt a neten bemutatott fotókon ábrázolt papagájokat? "Steril" környezetet, röpde "berendezésként" pusztán ülőrudakat, (amelyek szintén sokszor ürülékkel szennyezettek, vagy igen elhasználódtak már, teljesen szétrágottak), etető és itatótálakat és SLUSSZ! A legtöbb esetben ebből áll a papagájok élettere fogságban. Ilyen szegényes körülmények között vannak fotózva, pláne tartva "A Papagájok", akiknek alapvető és természetes viselkedésétől elválaszthatatlan (!!!) az ingergazdag és folyamatos elfoglaltságot biztosító élettér, és ami fogságban is lehetővé teszi, hogy legalábbis megközelítőleg olyan viselkedésrepertoárral rendelkezhessenek, ami egyfelől a szabadon élő egyedeket is jellemzi, másfelől pedig amire igencsak törekedni is kellene, hiszen csak ennek révén lehet csökkenteni és/vagy megelőzni a viselkedésproblémák kialakulását, elmélyülését, ami oly gyakori a fogságban tartott papagájoknál. A legtöbb netre feltöltött fotón azt látjuk, hogy a madaraknak az etetőtálakon kívül alig van behelyezett elfoglaltságot biztosító táplálék kereső, egyéb játékok, gallyak, növényzet, rágcsálható fakérgek, alig van rendelkezésre álló élettér a mozgásra stb...Márpedig ha valaki veszi a fáradtságot és tanul e madarakról, akkor ma már tudhatja, hogy az ingerszegény, vagy a "steril" és a természetellenes környezet, a szűk élettér milyen gyakran generál a szervi megbetegedéseken kívül = tartási hiányosságokból/helytelenségből fakadó megbetegedések, pl, elhízás, máj és vesekárosodás, légúti gombás megbetegedések, stb. - viselkedésproblémákat e madaraknál, ideértve az agresszív viselkedést, a beszűkült magatartást, extrém félelmet, agressziót, kényszeres kiabálást, tolltépést, öncsonkítást, sztereotip magatartás és mozgászavarokat, a teljesen beszűkült magatartást....
Kutatások és megfigyelések bizonyítják, hogy a papagájok a szabad természetben az ébren töltött idejük 40-70%-át táplálékkereséssel, illetve táplálkozással töltik, azaz aktívan!!! Mindez kalitkában tartva kevesebb, mint 10%!!!!!!!!!! Ennélfogva mekkora szerep jut a környezetgazdagításnak??? HATALMAS! Mekkora szerep jut a mozgásteret biztosító élettérnek? HATALMAS.
A papagájok fogságban tartásánál a környezetgazdagítás nem egyfajta kényelmi kérdés, hogy jajjjj, de mennyire macerás is folyvást megújítani a tollasok életkörülményeit, csere-berélni, beszerezni életterük berendezéseit...ki bírja ezt idegekkel és fizikálisan és egyáltalán????...... Fogságban tartott papagájoknál (is) azért alapvető fontosságú a környezetgazdagítás, mert e vadállatok környezetének manipulálása által érhetjük el, hogy az ő normális, fajra jellemző viselkedésüket lehetővé tehessük, ami kielégíti az állat fizikai és fiziológiai szükségleteit, amitől kvázi normális/egészséges képes maradni. A környezetgazdagítás tehát nem úri muri, megmosolyogni való szeszély, mindezek nem a Papagájvilág Alapítvány, vagy az én agyszüleményeim, nem amolyan felesleges dolog, amire legyinteni lehet, hanem általa érhető el a vadállatoknál (is) a fogság okozta stressz csökkentése, ezáltal a papagájok testi-lelki egészségének megőrzése és egy nagyon fontos dolog, mégpedig, hogy az elfoglaltság, az ingergazdag élettér biztosítása révén a fogságban tartott állat kvázi úgy érezheti, hogy kontrollt gyakorol az élettere felett, azaz ugyan fogságban él, de ez a fajta fogság mégis lehetőséget nyújt számára, hogy ha szűk keretek között is, de a lehető legteljesebb életet élhesse aktívan, döntési lehetőséget kap pl. maga dönthet az aktív elfoglaltság (táplálék keresés, játék, mozgás, stresszmentes együttélés a fajtárssal, szociális és szexuális interakciók...) és a között, hogy pihen, visszavonul stb.....belátása szerint használhatja a rendelkezésére álló életteret és annak berendezéseit, ami pszichésen mindenképpen pozitív jelentőséggel bír úgy állatjólétileg, mint az adott fajnak megfelelően.
A leírtakból jól látható, hogy pusztán ülőrudak és etető, itatótálak felkínálásával a papagájok természetközeli tartása messze nem biztosítható és ezért ez e madarak legalapvetőbb szükségleteit sem elégíti ki. A fentiek figyelmen kívül hagyása idézi elő a legtöbb viselkedésproblémát!

A fehér műanyag lap azt hivatott szolgálni, hogy a tojó kitérhessen, eltűnhessen az agresszív hím látómezőjéből, ezáltal csökkentve annak agresszív magatartását. A röpdébe benövő növényzet, amit a madarak tartanak karban, mert folyvást lerágják ezeket, szintén nagyon fontos szerepet tölt be az elfoglaltság, agresszió leépítésében. A fotón hátul ücsörög épp a pár.
Fotó: Bordás Kriszta (La Vera) 

A röpdékbe benyúló növényzet a rágási lehetőséget is biztosítja a madarak számára. 

Papagáj szeretet

20/4/2017

Csilla Iaynarab ​
A teremtő úgy szerette a madarakat hogy fákat növesztett nekik,
Az ember úgy szerette a madarakat hogy kalitkákat készitett nekik...
Valamikor, valahol az ember mikor meglátta a papagájt olyan gyönyörünek tartotta őket hogy elhatározta hogy neki egy ilyen kell. Nem érdekelte hogy ezeknek a madaraknak azért van a szárnyuk hogy használják őket vagy hogy az intelligencia szintjük fel ér egy kis gyerekével.
Elrabolta őket a vadonbol és rabságba űzte őket, mert annyira szerette ahogy kinéznek.... ez ezzel el is kezdődőtt az üzletelés a papagájokkal.
A papagájok magas intelligenciával rendelkező állatok gazdag érzelmi világgal; tudnak szeretni, tudnak sajnálni, érzik milyen az hogy félni, gyászolni, szomorúnak lenni vagy a magánytól szenvedni. Ők csapat állatok akik az egész életüket a csapat tagjai és a család tagjai között élik le. Szükségük van a mentális és a fizikai kihívásokra, stimulációkra, játékokat szétrágni, igénylik a nap sütést és a friss levegőt és azt hogy repülni tudjanak. Szükségük van a változatos táplálkozásra és az évi egészségügyi kivizsgálásokra. Ezek a gyönyörű tollas csodák tömegével vannak szaporítva, eladva a hozzájuk nem értő vevők seregeinek akik nem értik vagy nem akarjak megadni nekik azt amire a papagájoknak szükségük van. Az egyre növekvő otthont kereső papagájok száma szívszakító és egyben elkeserítő. Hatalmas elkötelezettséget, időt, energiát, türelmet, szeretetet kíván a tartásuk..és valószinűleg még az sem elég nekik. Sokan vásárolnak impulzusbol úgy hogy fogalmuk sincs mibe vágnak bele. Az emberek olyan társadalomban élnek ahol a rosszat vagy megunt dolgokat eldobják és gyorsan szereznek valami mást ami abban a pillanatban érdekli őket. A papagájokkal is így bánnak, kevés ember tudja magát egy életre elkötelezni a megfelelő tartásuk érdekében. Ez egy életre szolo kihivás hiszen egy közepes, vagy nagyobb méretű papagáj el e'l 20-80 évig is. Azért mert hosszú életűek és igényes a tartásuk az emberek megunjak őket és félre dobják, nem érdekli hogy ezzel milyen traumát okoznak nekik. A papagájok akik a gazdákat család tagoknak tekintik nem értik miért kell nekik megválni az otthonuktól. Sebzett állatok lettek ami néha látszik a testükön is de a lelkük örökre az lett. A szemükben látni a fájdalmat és ki tudja hogy mennyi ilyen sebzett madár tengődik kis kalitkákban, garázsokban, pincékben mert már útban vannak. Őket nem veszi észre senki, nem tudnak róluk, élő holtak de ragaszkodnak még az élethez és talán reménykednek is. A menhelyek is zsúfolásig vannak papagájokkal, alig tudják anyagilag fent tartani magukat a hatalmas létszám miatt.
Hogy tudsz segíteni? Ha nem tudsz örökbe fogadni, ajánlj fel egy ideiglenes otthont míg nem találnak a papesznak egy állandot. Ha nem tudsz befogadni, támogasd azokat akik ennek érdekében műkődnek..papagáj menhelyeket, papagáj alapítványt, beteg papagáj mentőket..azokat akik erőfeszitésen felül tevékenykednek azért hogy ezeknek a sérült lelkeknek valami reményük legyen egy jobb életre. Adományozd az 1%at az adodnak nekik. Vállalj önkéntes munkát ahol segíthetsz náluk. Mindenki tud valami formában segíteni a papagájok jobb léte miatt. Beszélj le embereket hogy papagájokat akarjanak maguknak vagy legalább informáld őket mivel jár egy papagáj tartás. Ne vegyél kézzel nevelt papagájt, ne vegyél fiokákat akik még nem tudnak őnálloan táplálkozni, ne szaporíts. Ha van egy papagájod, törekedj arra hogy a lehető legjobban tudd tartani úgy ahogy ők igénylik azt....hama'r az emberiség annyira megszerette ezeket a vadállatokat hogy kalitkákat talált fel számukra.

Tolltépős papagájoknak tea keverék

23/5/2017

Herbália keverék teák papagájoknak. Állítólag ez a keverék segített egy toll tépős papagájnak újra növeszteni a tollakat.


A tea keverék: Bojtorján, köröm virág, kamilla, citrom fű, levendula. Ezzel a keverék teával itatták és fújták be a lekopasztott részeket a papagájon.
https://greywoodmanor.com/t/avian-teas​

Hozzászólás :logikus a keverékben erős illó olaj tartalmú növények vannak mik intenzív illatukkal jellegzetes ízükkel gátolják..hogy a madár tépje magát és a citromfű, levendula kombo még le is szedálja kissé őket....így nem stresszel mi megint kiváltó tényezője lehet a tolltépésnek
a körömvirág, bojtorján a hámsejtek és tolltokok regenerációját segíti míg a kamilla gyulladáscsökkentő hatású
 

Miért nem simogatjuk a madár hátát

14/3/2017

​Mostanában egyre többen kérdezik miért ereszti le a szárnyát a papagáj és miért nyögdécsel.
Ma nagyon jól megfogalmazta Ernő : 

A visszabüfizett étellel " szárny - leeresztéssel .... pettingelésre akar rávenni , ami részben sikerül is Neki, és a többinek is, ha simogatást kap, és ilyenkor is folytatott "törődést, kényeztetést " -.- finom szóhasználattal "petting" - ezért sem szabad simizni Őket. Erogén zónáikon ( nekik a hátuk is NAGYON erogén zóna !!! ) sem ott , de ilyenkor máshol sem szabad simizni Őket ( egyesek szerint, HA nem hormonos időszakban vannak, akkor NÉHA a csőrük és a homlokuk csőrkörnyéki része, az amin rövid időre mi is kiélhetjük a TAPIZÁSI vágyainkat, RÖVID ideig - félperc De hátukat és a popsitájékukat szigorúan tilos kontaktolni , sőt semmit olyat, ami hormon-szintjüket ilyen téren megemelheti -.- ( a párzási időszakon kívül is rengetegszer előfordulhat -.- és ahogy közeledik az ivarérettségük egyre fusztráltabbá válhatnak - ilyenkor - szakértőbbek szerint is - le kell tenni Őket, és valami kedvenc játékukat oda adni eléjük -.- egyedi szórások lehetnek- de elég sokuknál- előbb utóbb problémák jelentkezhetnek - ha pettingelős játékukba belementek - mert "kielégíteni" csak fajtársuk tudná Őket -.- és ahogy , lám mi sem értünk sok mindent a viselkedősükből ... , hogyan is várhatnánk, hogy a felemelt hormon-szintjüket normálisan tudnák tartani ... más szavakkal fogalmazva : összezavarodnak, mint a vasorrú bábák, a ki-bekapcsolgatott elektro-mágneses térben -.-

Nagyon könnyen összetéveszthető, AZ az IZGATOTTSÁG is a mellé társuló FELIZGULÁSSAL is -.- amikor izgatottan ide-oda mozognak és nyüszögnek " VALAMIT NAGYON AKARNAK " van, hogy a kijövetelt, van hogy kaját koldulnak, de ha a vállatokon vagy a hozzátok érve (kezetekhez, nyakatokhoz .. egyéb testrészetekhez érve, LEENGEDETT szárnyakkal nyüszögnek ( kaját koldulnak vagy éppen etetni akarnak ) ... MÁST is szeretnének közben, simizéseket, erogén zónáik közelében, és KIELÉGÜLÉST is ( na AZT nem tudja megadni Nekik CSAK a fajtársuk IGAZÁBÓL -.- ) hormonzavarok Náluk is komoly problémákat idézhetnek elő, ebben már jobban hasonlítanak, hozzánk, emberekhez -.- ) Nincs igazán jó megoldás erre -.- ( egy harmónizáló fajtárson kivül ). Ha észreveszitek, ezt a jelet, minél előbb - furfangosan el kell terelni a figyelmüket -.- ( NEM juti falattal se NEM büntivel ) ... le kell tenni a kedvenc játékaik közé és eltávolodni Tőlük amig " megnyugszanak" és némileg csökken az emelkedett hormonszintjük -.-- ettől jobbat eddig még én sem találtam ki és NEM is olvastam -.- de ilyenkor simogatni, etetgetni és még jobban foglalkozni velük, NEM tanácsos! "

Miért törlik le a papagájok a csőrüket?

29/5/2017

Csilla Iaynarab :Miért törlik le a papagájok a csőrüket? Alapvető és logikus válasz; azért hogy a rátapadt étel maradékot letöröljék. De a csőr törlése egyben jelenthet terület védés jelet is náluk. A csőr keratin rétegekből áll ami hámlik és a csőrt ilyenkor szeretik dörgölgetni kemény dolgokhoz, pld. kövekhez, fa ághoz, a kalit rácsához. Jót teszünk papagájainknak ha beteszünk pld. láva követ nekik amivel a csőrüket kellőképpen hámtalaníthatják vagy koptathatják így kivédjük azt hogy a hámló réteg közé az esetleg beszorult táplálék ne tudjon ott rohadni.
https://www.petcha.com/why-do-parro... 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el