Óvintézkedések papagájtartóknak

Egészséges guanó, egészséges madár
Egy gyógyhatású növény Máriatövis
Egy pillanat alatt fellehet mérni a tojások állapotát
Ne betegitsd meg a madarad a spriccelős flakonnal
Papagájoknak tea keverék
UV lámpa
Zsír mirigy

Egészséges guanó, egészséges madár

23/2/2017

Csilla Iaynarab:
​Vegyük mindennapos teendőink közé a madaraink ürülékének vizsgálatát, különösen az urátok(fehér rész) megfigyelése fontos.
A urátok az egyik legjobb indikátorai lehetséges vese -és májproblémáknak.
Bal felső: Veseelégtelenség vékony, krétaszerű megjelenés száraz állapotban. Ha az urátok tartalmaz húgysav kristályokat, akkor indirekt megvilágításkor azok csillognak, akár a gyémántok.
Bal alsó: Kiszáradás A kiszáradás(dehidratáció) a test nedvességtartalmának csökkenése. Egy látható jele a dehidratációnak a vizelet elszíneződése Ha az urátok is elszíneződtek azonnali segítségre van szükség.
Középen: Normál Az urátok színe fehér. Bármilyen eltérés problémát jelez.
Középen alul: Parazita Nincsenek urátok. Nyálkás megjelenés.
Jobb felső: Májprobléma Sárgás vagy zöldes elszíneződés utalhat májproblémákra, vagy bakteriális kórokozók jelenlétére és fertőzésekre.
Jobb középső: Baktérium Hálós-zsinórszerű megjelenés.
A ?-es: Alvadt tejszerű megjelenés.az alsó kép ahol aludttej állagú az urate.. Ott lehet gombás fertőzés van.
https://www.haziallat.hu/madar/gondozas/madarurulek-madar-guano-betegseg-tunet/2832/
https://www.diszmadarmagazin.hu/hun/cikk_diszmadar.php?id=179​

 A fehér részek azok cestodák azaz galandférgek és rovaroktól szedték össze. 

Ha egy potyadék állandóan így néz ki az egy belső fertőzésnek a jele lehet ,vagy szervi gyulladás jel. :( Soha ne felejtsünk el egy pillantást vetni naponta az ürülékükre..nagyon jó iránytű az egészségi állapotuk fele. Az ürülék lehet híg ha leves gyümölcsöt eszik vagy túl sokat iszik de nem szabad hogy állandóan hígakat pottyantson...az már nem normális vagy ahol az urate ilyen tej színű. 

Ez a kép Mirigyes gyomor tágulat. Bövebben az oldalon:​https://serultpapagajok.weebly.com/betegsegek/emesztoszervi-betegsegek


Egy gyógyhatású növény - Máriatövis

30/1/2017


Ezt az esetet Rácz Sándor osztotta meg velünk biztos mindenki számára ismert Ő a Zákányszéki madárpark tulajdonosa. Köszönjük neki! A történet összefoglalása egyszerű, csak sokáig tartott. Az amazon pár nap alatt egyre bágyadtabb és étvágytalanabb lett, egy nap már nem nyúlt az eleséghez. A röntgen és az ultrahang is fém tárgyakat mutatott a begyben. A mája már zsugorodott. Legalább két hétig begyszondával etettük, amibe lágyeleség, máriatövis olaj, szitált kőőrlemény és antibiotikum volt. Időközben el kezdte eszegetni az almát és a csumizt, majd folyamatosan a többi eleséget is. Az máriatövis olajnak,majd a folyamatosan emelt dózisban adott magnak két hatása is volt. Sikerült kimozdítani a fémgolyókat, amik végül is távoztak, illetve a máj az egy hónapos kontrollon már normális méretű és homogenitású volt. Azóta etetem folyamatosan minden madárral a máriatövis magot.


Egy pillantás alatt fel lehet mérni a tojások állapotát:

 Középső kép.
Bal felső tojás: horpadásos és megrepedt héj. Nem volt elég forgács az odúban, vagy a körmök megsértették.
Bal alsó kép: Frissen tojt, rózsaszínes kicsit áttetszős tojás.Ha a tojás termékeny, órák múlva tompadt fehérre fog változni.
Jobb felső kép: A termékeny tojás 3 nap után tömör, egyenlően világos fehér színű lesz.
Jobb alsó kép: Az embrió halála után a tojás sötét szürke lesz. Ez általában akkor történik mikor a szülök elhagyják a tojásukat vagy a tojás kihűlt.
Legalsó jobb kép.
Kálcium hiányos héj, a kalciumot az embrió szívta fel.
Második jobb alsó kép: Terméketlen tojás. A tojás színe sápadt rózsaszinű világos barna színű.
Harmadik alsó kép: A fióka nem tud kitörni a tojásból.
Negyedik alsó kép: A tojás ürülékes. és egy behorpadt tojás képe.

Ebben az esetben a fióka nem tudott kitörni 


Ne betegítsd meg madarad a spriccelős flakonnal (Faye Cosma)

5/2/2017

Csilla Iaynarab :Ne betegítsd meg madarad a spriccelős flakonnal (Faye Cosma)
Penész és baktériumok okozhatnak problémákat.
​ Tesztekkel igazolhatóan penész és bakteriális fertőzések alakulhatnak ki a spriccelős üveggel fürdetett madaraknál. Megfertőzhetik a tollakat, a tüdőt, az orrnyílásokat.
A spriccelős flakon megfelelő használata: -
Vegyünk egy vadonatúj, tiszta flakont - A flakonban soha ne hagyjuk bent a vizet -
Használat után öblítsük ki, öntsünk ki belőle minden vizet és hagyjuk megszáradni
A flakon tisztítása 3 naponta ily módon tiszítsuk meg a flakont: Töltsük meg a flakont 2/3 rész vízzel és 1/3 rész ecettel Spricceljünk párszor, hogy a fej részbe is kerüljön az elegyből Hagyjuk állni 30 percet.
​Alaposan öblítsük ki többször is, tiszta vízzel Szedjük le a fejet, és azt is mossuk át külön Hagyjuk megszáradni A zuhanyoztatás sokkal jobb és egyszerűbb megoldás


Tolltépős papagájoknak tea keverék

23/5/2017

Herbália keverék teák papagájoknak. Állítólag ez a keverék segített egy toll tépős papagájnak újra növeszteni a tollakat.


A tea keverék: Bojtorján, köröm virág, kamilla, citrom fű, levendula. Ezzel a keverék teával itatták és fújták be a lekopasztott részeket a papagájon.
https://greywoodmanor.com/t/avian-teas​

Hozzászólás :logikus a keverékben erős illó olaj tartalmú növények vannak mik intenzív illatukkal jellegzetes ízükkel gátolják..hogy a madár tépje magát és a citromfű, levendula kombo még le is szedálja kissé őket....így nem stresszel mi megint kiváltó tényezője lehet a tolltépésnek
a körömvirág, bojtorján a hámsejtek és tolltokok regenerációját segíti míg a kamilla gyulladáscsökkentő hatású
 


UV lámpa

31/5/2017


​Csilla Iaynarab
UV fény elengedhetetlen a papagájok egészsége miatt de maga a UV lámpa a mai napig kérdéses hogy mennyire hatásos a papagájok számára.

Rengeteg egészségügyi és magatartási hatása van a napfénynek avagy a UV fénynek a papagájok részére. A nap fénye határozza meg a papagájok alvási ciklusát. A benti papagájok tartására erősen javasolt a 12 óra fény és 12 óra sötétség hogy kitudják magukat pihenni ami egyben az immunrendszerüket is erősíti. A szezonális világosság hossza vagy rövidsége befolyásolja a papagájok párzási vágyát, vedlési korszakát, alvási rendszerét és a szabadon levőknél a vándorlási készséget. Elengedhetetlen a UV fény a vitamin D feldolgozásánál a szervezetükben ami segíti a kalcium felszívódását.
Sok papagáj tartónál akik házon belül tartják a papagájaikat gond a UV fény megoldása, főleg télen. Ezt meg próbáljuk oldani UV fénycsövek felszerelésével számukra, abban a hitben hogy ez a probléma is meg van oldva számukra. De vajon tényleg úgy van e? Ez legyen egy egyéni döntés. :D
Van egy pár kérdés amire a mai napig nem nagyon találni megfelelő választ. Ha a nap UV fénye nem hatol át az ablakon keresztül akkor egy lámpa cső üvegen keresztül mennyire hatol át? Milyen távolságba kell hogy legyen a mesterséges UV fény hogy a papagájra hatásos legyen? A szakirodalom szerint 20-40 centire kéne...de akkor felvetődik az a probléma hogy ez a közelség meg irritálja a papagájok szemét. Minden óra használásával kevesebb UV fényt ad ki egy fénycső így általában 1-2 hónap után már cserélni kéne őket ami nem egy olcsó mulatság. A UV lámpa cső hüllők számára nem használható a papagájoknak. Dr. Greg Burkett cikkje szerint az American Federation of Aviculture magazin cikkében úgy nyilatkozott hogy csak is madarak részére gyártott UV fénycsövet használjunk. Ő szerinte a Zoomed Avian Sunlamp and bulbnak az aminek a UV mennyisége és ereje megfelel a papagájoknak egyben ez a fénycső hosszabb ideig hatásosabb és az áruk is tűrhető. De ha figyelembe vesszük a fentebb irt aggályokat a fénycsővel kapcsolatban, igazából a tuti fix UV fény hatását a napsugártól kaphatják ezért igyekezzünk minél több napfényben, (legyen egy árnyékos hely is ahova behúzódhatnak) üveg és huzat nélküli helyen tartani a papagájunkat nyáron, és télen is a napsugaras napokon napfürdözzük a papagájunkat ha megoldható.


Zsír mirigy

9/6/2017

Ennek a kis nimfának eltömődött a zsír mirigye.A második képen egy kis pyrrhura eltömődött zsír mirigye látható. Legtöbb papagájnak van zsír mirigye, a jácint arák, spix, lear arák és az amazon papagájoknak viszont nincsen. A papagájok a csőrüket a zsírmirigyre dörzsölik. Ezzel egy olaj réteg rá megy a csőrükre amit a tollukra kennek azzal is segítik a tollak épségét és azoknak a vízhatlanságát. Ha állatorvost nem tudunk elérni, tegyünk rá meleg vizes borogatást és nagyon finoman masszírozzuk míg a zsír fel nem oldódik. Ha a zsír mirigy el van tömve, a madaraknak ilyenkor általában rendezetlen a tolluk és ha nagyon irritálja őket akkor annak táján kitépkedik a tollukat. Megfelelő táplálkozással és pára tartalommal ezeket a problémákat megelőzhetjük. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el